Recenze: Kočičí holka

5. dubna 2012 v 12:03 | Flash |  Knihy - recenze
Autor: Thomas Brezina
Nakladatelství: Fragment, 2008
Forma vyprávění: Er forma (třetí osoba, zaměřená hlavně na Katie)
Žánr: Fantasy,
Počet stran: 304
Názor po přečtení: Chci pokračování!
Anotace: Tajuplný a napínavý příběh patnáctileté Katie o tom, že být jiný a zvláštní někdy stojí za to! Katie žije po smrti svých rodičů s babičkou a strýčkem na malém anglickém ostrově a vede poklidný život, až do chvíle, kdy zjistí, že kromě lidských má v sobě i kočičí geny. Kdykoli se ocitne v ohrožení, zježí se jí vlasy, daleko lépe slyší a dokonce vidí ve tmě. Celý život se jí najednou převrátí naruby! Babička je obviněna z vraždy a Katie zjistí, že se smrtí jejích rodičů není vše tak, jak si až dosud myslela.

Katiin příběh začíná v den jejích patnáctých narozenin a seznamuje nás s jejím životem na ostrově St. Jeremy. Katie má dva přátele - mohutnou Lauru a Asiata Minga, který se rád převléká do ženských šatů. Její strýc Roy je hipík a babička si ráda schovává jídlo "na potom". Katie žije v malém domku, kde se s ní tísní i kocour Mortymer, zrzavý gentleman, který za ní chodí už několik měsíců.

Začátek se může zdát trochu pochmurný, ale atmosféra knihy taková vůbec není. Postupem času zjišťujeme, že Katie sedm let po smrti rodičů žije docela klidný život. To všechno se má ale brzy změnit díky jejím neobvyklým schopnostem.

Katie Collinsová je docela zvláštní. Má černé rozježené vlasy, kterými "vnímá" pohyb za sebou. Vidí ve tmě. Slyší i na velkou vzdálenost. Její stehna za posledních pár měsíců hodně zesílila. Když se má bránit, škrábe.
A to je jen zlomek toho, co Katie dokáže. Postupem knihy odhaluje nejen pravdu o sobě, ale i o svých rodičích.

Kniha je poměrně tlustá, s hodně velkými písmeny. Přesto se nejedná o příběh pro mladší čtenáře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Každopádně se stránky ale obracejí samy, a celá kniha rychle letí.

I přes to, že je Katie patnáct, místy mi přišla mladší. Možná těmi rozježenými vlasy, nebo tím, že nešílela když jí zesílela stehna, jak je v knize několikrát zmíněno. Podle mě to je zkrátka autorem.
Přes to mi ale Katie byla sympatická, její jednání bylo odvážné, a když se jednalo o její nejbližší, byla statečná a rychle uměla vzít věci do vlastních rukou.

Já jsem knihu četla poprvé jako dvanáctiletá, a to - přiznejme si to - jsem byla ještě dítě. Přesto se k ní ale ráda vracím, a přečtu si ji ráda i teď, takže pokud je vám 15+ a váháte, nemusíte. Myslím, že se není za co stydět a kniha vás určitě nezklame.

Přesto, že se mi kniha velmi líbí i po opakovaném čtení, musím říct, že se Thomas Brezina moc neumí vžít do pocitů dospívajících holek. Není to tím, že je špatný spisovatel, zkrátka ale je chlap, takže je jasné, že to s niterními pocity a prožíváním holek bude mít trochu na štíru. Přesto se to ale dá ignorovat, a není to vyloženě podstatný aspekt knihy, ale musela jsem to zmínit. Je velká odvaha psát o dívkách, když jste chlap. Možná, že by kniha vyšla o něco lépe, kdyby autorem byla žena, ale nechci si stěžovat na pana Brezinu. Rozhodně ho obdivuji, ale přesto... Napsal i sérii "Klukům vstup zakázán," a to vážně mi vážně moc nejde na mozek.

Celý příběh každopádně rychle plyne, hezky odsýpá, a než se nadějete budete téměř na konci. Autor píše velmi dobře, to se mu musí nechat. Umí skvěle napínat, takže v knize najdete nejednu dramatickou a zdánlivě bezvýchodnou situaci, která skončí úplně jinak, než čtenář čeká.


Hodnocení: pixelpixelpixel/pixelpixelpixelpixelpixel

Vysoké hodnocení je dáno i tím, že mi kniha vydržela tak dlouhou dobu =D. No dobře, od dvanácti do patnácti, to jsou tři roky, ale přesto.

Zdroj obálky a anotace: Fragment
Zdroj dopňujících obrázků: weheartit.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilorin Ilorin | Web | 5. dubna 2012 v 20:40 | Reagovat

Tuhle knížku jsi chci už dlouho přečíst, ale pořád ji nemaj v knihovně... :-? Každopádně parádní recenze!

2 MaiQa MaiQa | Web | 7. dubna 2012 v 20:36 | Reagovat

Ta kniha se mi líbí, možná si ji někdy v budoucnu přečtu. :)
Ehm..na tohle musím reagovat. Já jsem sem opravdu napsala komentář, který končil tím, že mám hezký blog? :-D Ježiši. :) To by mě zajímalo, jak jsem takovou blbost mohla napsat. :)
Za to se omlouvám. :) Rozhodně jsem chtěla napsat, že máš hezký blog a ne vychválit ten svůj. :-D No jo, měla bych si po sobě ty komentáře pořádně číst. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama