Recenze: Měsíční oko

1. dubna 2012 v 16:41 | Flash |  Knihy - recenze
Autorka: Libba Brayová
Nakladatelství: Mladá fronta, 2011
Počet stran: 392
Vyprávění: Ich forma (Gemma)
Série: Gemma Doyleyová

Česká anotace: Tajemný příběh z viktoriánské Anglie se odehrává na dívčí škole, kam po záhadné matčině smrti přijíždí z Indie šestnáctiletá Gemma Doyleová, aby se zde naučila vybraným způsobům. Musí se vyrovnat nejen s lekcemi francouzštiny a tance, ale i s nevraživostí ostatních dívek, která se však promění v přátelství doslova na život a na smrt, když Gemma objeví své skryté schopnosti. Záhadná Gemma, odvážná Felicity, chytrá Ann a krásná Pippa vytvoří nerozlučnou čtveřici, chtějí si splnit své sny a zároveň odhalit tajemství strašidelné školy. Gemma však zároveň odhalí i věci, které by nejraději nevěděla...

První dojmy

Kniha začíná v Indii, kde se právě šestnáctiletá Gemma Doyleová se svojí matkou hádá, aby mohla jet do Londýna. Matka jí to ale z nějakého důvodu nechce dovolit, a Gemma jako správná puberťačka, je na matku naštvaná. Chovala by se jinak, kdyby věděla, že za pár hodin už nebude její matka mezi živými?
Aby matka Gemmu uklidnila a odbyla ji, dává jí svůj přívěsek - Měsíční oko. Gemmu ale nijak neukonejší, naopak mi přijde, že bylo katalyzátor všech těch podivných událostí - téměř okamžitě poté má Gemma první vizi.

Gemma je za měsíc skutečně poslána do Londýna, do jejího vysněného Londýna, který ale pod vlivem událostí už není tak úžasný. Internátní škola Spence, tipické královny, které Gemmě znepříjemňují život, a její zatím jediná kamarádka Ann, která je klasický případ neoblíbené chudé dívky, stipendistky, za což si musí mezi bohatými děvčaty dost vytrpět.

Průběh

Il_570xn.252404633_large
Celá kniha se postupně přestává odvíjet jen kolem Gemmy, protože k sobě přibírá nové kamarádky: ošklivou, ale chytrou Ann, krásnou, ale nešťastnou Pippu, a divokou Felicity.
Gemma měla v sobě velký zmatek už od začátku knihy, a její přítelkyně jí podle mého moc nepomáhaly, ba naopak. Musím ale říct, že charaktery všech dívek byly skvěle odlišné, každá měla své problémy, špatné vlastnosti, ale i přednosti. Je hlavně na čtenářově rozpoložení, jakou z dívek si oblíbí, a jakou na opak ne, a přesto se to může během knihy ještě několikrát změnit, protože dívky nejsou dokonalé a každá z nich zažívá nějaké zkraty nebo lepší chvilky.
Samotná Gemma na mě potom působila docela dobře. Přišla mi správně drzá, hlavně na svou dobu, tudíž taková rebelka. Líbilo se mi, že si šla za svým a nebála se říkat svůj názor, a na rozdíl od svých přítelkyň měla soudnost a zdravý rozum nezastřený vlastními touhami.

Tumblr_lfhy87nbcg1qcxje2o1_500_large

Čtivost

Příběh plyne rychle, ale přesto mi přišlo, že příběh spěje ke své hlavní zápletce moc dlouho, přes mnoho významnějších věcí. Samotná hlavní zápletka ve 3/4 knihy mě ale dost zklamala. Autorka sice napsala ještě dva díly, takže si nechala prostor na další rozvíjení, ale zápletka prvního dílu mě opravdu zklamala.

Přes zvláštní konec mě ale kniha bavila. Možná bych nevolila tak dlouhé okecávání kolem hlavní dějové linie, ale i tak to byl podle mne hodně povedený příběh.
Navíc se mi líbil podtext knihy, aneb takové to poselství. Autorka nám prostřednictvím dívek z Viktoriánské Anglie ukazuje touhu být volná.

Obálka a provedení

Obojí se mi moc líbilo. Ornamenty na každé stránce jsou podle mě velmi povedené, shodují se s ornamentem na začátku knihy. Líbí se mi motiv zelených rostlin a dívky, která v nich leží. Vystihují nějakou tu "lepší" dimenzi plnou pohody, kde se vám můžou splnit přání a navíc působí uklidňujícím a pohodovým dojmem. Nevadí mi ani modelka, ačkoliv podle mě mohla mít delší vlasy.

Hodnocení: 5/10

Jak už jsem řekla, kniha mě nikterak nezklamala, spíš naopak. Četla jsem několik recenzí, ve kterých si stěžovali na některé výrazy z dnešní doby, které tam neměly co dělat. Musím se přiznat, že jsem si ničeho nijak moc nevšímala, takže to rozhodně není nijak fatální chyba.


Zdroj obálky a oficiální anotace: Mladá fronta
Doplňující obrázky: weheartit.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama