Škola noci - velmi kritická recenze

3. dubna 2012 v 17:37 | Flash |  Knihy - recenze

Jako každý upíří a fantasy fanoušek jsem četla snad všechno, co v žánru Young fantasy, Fantasy a Urban fantasy vyšlo. Musím říct, že jsem narazila na lepší a horší knihy, realističtější a méně realistické, atd. Když jsem na jednom blogu četla o tom, kolik dílů Školy noci se plánuje, zůstala jsem jenom zírat. Přemýšlela jsem, o čem to proboha všechno bude? Když jsem se ale prokousala k šestému dílu, došlo mi, že celá série je tak vymyšlená a nerealistická blbost, že autorky nebudou mít problém vymyslet dalších padesát dílů.
Pokud jste Školu noci nečetli, nevím, jestli vám mám doporučit, abyste ji četli, nebo ne. Kniha má něco do sebe, je celkem čtivá, a pokud jste dobrý čtenář a máte volný den, máte jednu přečtenou za odpoledne.
Jenže... Rozhodně od knih nečekejte nějaké extra promyšlené smyslupné dialogy, nečekané zvraty nebo něco, co se děje v každodenním životě.


Zoey Redbirdovou označí jako upírku, a ona musí odejít od svého nevlastního otce, matky a sourozenců do internátní Školy Noci - školy pro mladé, označené upíry. Abych to rozvedla: ještě nedovivinutí upíři - nebolil mláďata (to by mě naštvalo) mají na čele obrys měsíce. Jenže Zoey má plně vyvinuté znamení, ovládá všechny čtyři živly (ano, upíři můžou ovládat známé čtyři živly + ducha) a je prostě úplně nejvíc nejlepší.
Na škole si hned najde kamarády, kteří spadají do trapně vymezených charakterů, které jsou čtenářům v každé knize připomínány - Shaunne a Erin vypadají jako dvojčata, ačkoliv je každá úplně jiná vzhledem. Damien je gay jako poleno. A Stevie Rae je vesnická BFF Zoey. Pak je tu taky mrcha Afrodita, a Damienův kluk Jack, který se chová jako devítiletý malý kluk, než sedmnáctiletý. Prostě mě štve, že všechny postavy mají jasně určené charaktery, spadají do jedné a pořád té samé škatulky, během děje nijak nepřekvapí, ba naopak. Když je dojemná situace, už si říkám, kdy se tam Jack rozbrečí jako malá holka - a v dalším odstavci se opravdu rozbrečí. V debatě čekám, kdy Shaunee trapně doplní Erininu větu, a kdy Stevie Rae prohodí něco buranského. To je první, co mi vyloženě vadí. Myslím, že každá postava by něměla spadat jen do jedné kategorie, ale měla by mít víc povahových rysů a schopnost něčm překvapit, protože jinak to vůbec nemá cenu.


No a pak tu jsou taky kluci Zoey - lidský kluk Heath, se kterým chodila na lidské střední. Pořád za ní dolejzá a vždycky, když na to přijde, obětuje se. Potom je tu Erik - sexy upírský literární fanoušek. Ten mě snad jako jediný nečím překvapil, protože ač ho autorky na začátku série vykreslovaly jako dokonalého, hodného chlapečka, v dalšch dílech se pěkně vybarvil. A další Zoeyin kluk - James Stark, mimořádně nadaný lukostřelec, který se zapřísáhnul být jejím bojovníkem. Jo, a taky nesmrtelný anděl Kalona, který je do Zoey(iny duše) blázen, protože Zoey je ještě ke všemu převtělením idiánské panny, kterou kdysi dáávno vytvořili Čerokézské čarodějky, aby Kalonu uvěznily.
Jó, a taky upíří básník - Loren Blake, kterému Zoey podlehla tak snadno, že jsem se musela divit, že nevlezla do postele každému jedinci mužského pohlavý který se na ni kouknul.

Pokud jste sérii nečetli, říkáte si asi "Ty vole, to je nějak moc, ne?", ale ano, doopravdy to tak je.
Zoey prostě není v ničem jako normální lidé - ihned v nové škole zapadla, měla tři životní lásky, má schopnost vládnou pěti živlům, je to oblíbenkyně upíří bohyně, je idinánka, převtělení magické panny a kdo ví, co všechno ještě.
Jo, Zoey je prostě dokonalá, oblíbená a předurčená zachránit svět. Chápu, že by každá hrdinka knížky měla být neobyčejná, ale ne tak megalomansky a okatě.
No a na to, jak je Zoey nadaná mi přijde úplně blbá. Při každé stuaci fňuká, a raděj se nechá zachraňovat od ostatních, než aby použila svoje schopnosti.


Další, co mě udivovalo bylo, že Zoey za každý "dobrý skutek" obvykle na konci knihy dostala nové tetování, které - nečekaně - žádný jiný upír nemá. Nejdřív to byla ramena, záda, hrudník, dlaně, a já nevím, co všechno ještě. Přemýšlela jsem, že na konci série bude Zoey celá modrá, od všech těch tetování. V šestém díle se tetovací období ale trochu upraví, no však uvidíte sami.

Jo, a aby toho nebylo málo, není neobyčejná, nevídaná a neslýchaná jenom Zoey, ale speciální schopnosti mají i její předvídatelní kamarádíčci. Všichni ovládají jeden ze čtyř živlů, aby mohli společně se Zoey vyvolávat kruh na uctění bohyně, či co to vlastně dělají.

SPOILER na druhou a třetí knihu! Její nejlepší kamarádka Stevie Rae také ve druhé nebo třetí knize umře - ale vrátí se zpět jako nové, červené mládě, a posléze se stane červenou velekněžkou, stejně jako pár dalších lidí v Zoeině životě. KONEC SPOILERU
Celé mi to přijde hrozně trapně okaté, protože kdyby se to nedělo kolem Zoey, všichni mrtví upíři by zůstaly prostě mrtví.

Ale teď už něco mimo příběh - jak už asi každý ví, autorky knihy jsou matka P.C. s dcerou Kristin. Přijde mi ale, že Kristin se podílí maximálně na vytváření pubertálních sraček, když si dovolím ostřejší výraz.
Jasně, chápu. Mají to být puberťáci. Jenže někde mi chování a hlavně dialogy postav přijdou tak trapně vyumělkované a hlavně nereálné. Myslím, že autorky trochu přestřelily, jelikož žádný teenager by se nechoval jako postavy v této sérii.

Další, co se mi vyloženě nelíbí je chování Jacka. Jasně, autorky tam daly "buznu", skvělý. Jenže kdo říká, že se gayové musí rozbrečet u každé příležitosti a musí se chovat jako jedenáctileté holky?

Něco k dobru ale knihám musím připsat - někdy se autorkám něco povede. Třeba Zoeyin nevlastní otec - náboženský fanatik, který nenávidí upíry a jinou víru než tu svou.

Závěrem mi přijde, že autorky do knížky nastrkaly všechno, co jim přišlo pod nos. Už se těším, až tam přilétne UFO, nebo se tam objeví George Bush.

Další mínus je, že jsem skončila u sedmého dílu a osmý si koupila až po pár měsících. Chtěla jsem číst, jenže... Ztrácela jsem se v ději. Prostě je tam toho tolik, tolik linií děje, tolik kombinovaných sraček, že udržet čtenářovu pozornost a přesto v každé knize nevysvětlovat co se kdy stalo a kdo je kdo je možné jedině když to čtete rychle po sobě, nebo vás to skutečně baví, což není a nikdy nebude můj případ.

Zoey je výplodem dvou autorek - Kristin a Personal Computer. Ne, klid. Kristin a P.C, stejně jako celá série. Tím pádem se nám tady sešlo hned dvojnásobně víc ideálů. Zoey je oblíbenkyně bohyně, pochází od Čerokézů, má super misteriózní čarodějnickou grandmamá, ovládá čtyři živly a ducha, má tetování i na prdeli, protože se těší přízni, má kluka na každou noc jednoho a kamarády, kteří ji pro soucit čtenáře čas od času zradí, jinak jsou ale parta ve který to skvěle šlape a všichni se milujou. Zapomněla jsem na něco?


Plus, situace. Autorky staví Zoey do různě zapeklitých situací, a podle mě ani předem nepřemýšlí, jaké to bude mít následky a hlavně rozuzlení. Takže si tam nastrčí skutečnosti, která do teď byla úplně nemyslitelná a je to slátanina, na které je naprosto vidět, že ji tam strčili právě kvůli rozuzlení situace.

Každopádně se knihy se dobře čtou, a rychle plynou - jedna se odehrává např. jen ve třech dnech, takže pokud po nich sáhnete, určit nebudete litovat tím způsobem, že byste bušili hlavou do zdi. (Spíš budete jen tiše obracet oči v sloup a řečnicky se ptát "Další tetování?" - "Další kluk?" - "Je Zoey FAKT tak blbá, nebo si na to jenom hraje?")

Je ale fakt, že do jisté míry to jde. První, druhý díl se mi líbili docela dost. Jenže občas prostě platí, že čeho je moc, toho je příliš, a na to by autorky měly pamatovat. Každopádně pokud chcete oddychové čtení, je Škola noci to pravé.Doplňující obrázky: deviantart.com, weheartit.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendea Vendea | E-mail | Web | 3. dubna 2012 v 19:50 | Reagovat

Haha :D No jo, Škola noci je taková.. divná? :D Ale mám jí taky docela ráda. Jinak díky za pochvalu k povídce :) Kdyby sis chtěla přečíst něco k tomu, tak mám uložený :D Potřebuju to nejdřív ohodnotit

2 Lady McFly Lady McFly | Web | 3. dubna 2012 v 19:52 | Reagovat

To je chytré, hned do nadpisu hodit varování :D... Jinak já ze Školy noci četla pouze první díl (a to jen díky Měsíční čítárně), proto nic moc posuzovat nemůžu. Jako ten první díl nebyl až tak špatný, ale hodně lidí říká, že opravdu za houby stojí ty potom, tak nevím. - Každopádně tvá recenze mě ještě víc utvrzuje, že je to .. , jak to říct slušně? Sračka? Jo, to by asi šlo.

Ale Personal Computer mě teda dostal :-D :´D.

3 Lady McFly Lady McFly | Web | 3. dubna 2012 v 19:54 | Reagovat

[1]: Ježíííš, Vendeo! Tvoje povídka! Bože, vždyť já ji mám tady otevřenou už dva dny ve Wordu a furt nejsem schopná se k ní dohrabat! :D

(ehm, omluva za spam :D).

4 Katy* Katy* | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 21:47 | Reagovat

Školu noci jsem četla někdy loni na začátku druháku, protože jsme si ji popůjčovaly mezi sebou, abychom se pak společně smály :) Nechci nic z toho urazit, ale když má být upír, jako pořádný upír, tak to už radši opravdu Edward nebo Stefan s Daemonem než děti, co žijou ve "speciální" škole. První velice vtipnou chvilku jsem si užila, když Zoey "označili" a parodovala ji ještě dlouho :D Dostala jsem se, ani nevím jak, až k té šílenosti s rozpadem duše a s neodolatelným Kalonou vrahem. Celá série zavání Amerikou jak nemocnice desinfekcí. Umělé, to je vše, co dodat.
A červená upíří básnířka nebo (jak nečekaně) hodný "krakoun"(nesnáším ten název) mě totálně dostaly. Teď můžu jen čekat, kdo s kým otěhotní dříve. (A stejně se to dozvím jen přes obálku knihy, protože dál raději nevstoupím.)

5 Roza Roza | Web | 12. dubna 2012 v 15:03 | Reagovat

No já si myslím, že každá kniha která je sci-fi je přehnaná. Se Zoey máš pravdu, ale jinak kniha je opravdu povedená a mě se popravdě hodně líbí. :-) A také si myslím, že s to přehnala s tou recenzí, takhle si přečte každý recenzi a už to nebude chtít číst. ;-)

6 Requel Requel | 13. dubna 2012 v 18:16 | Reagovat

Roza: Jelikož strašně ráda drbu do lidí, musím ti oponovat. Ne každá sci-fi je přehnaná, znám dost sci-fi knížek, které jsou mnohdy realističtější než nějaký románek pro třináctileté puberťačky, které touží sbalit kluka alespoň ve svých snech.
A to navazuje na to, co jsem doopravdy chtěla říci (nebo napsat, to je fuk) - Škola noci NENÍ SCI-FI. Vygoogli si ten pojem, prosím.
Ale naopak, autorce článku chci moc poděkovat. Strašně mně potěšilo zjištění, že na světě je i někdo další se stejným názorem na tuhle patlaninu, která prostě znesvětila fantasy literaturu, společně s ostatními idiotskými knížkami pro mladé v poslední době.
A ze všeho nejvíc se mi líbí tvé řečnické otázky. Jak se jen vyjádřit ... no ... mazec! :-D

7 Requel Requel | 13. dubna 2012 v 18:19 | Reagovat

Roza: málem bych zapomněla. Chci něco dodat. Ještě - Lepší nějaká reklama, než žádná reklama. A myslím, že pokud si člověk nějakou knihu chce doopravdy přečíst, tak nehledí na to, co si ostatní o ní myslí. A mně osobně tahle recenze navnadila vytáhnout Školu noci, otevřít ji a zasmát se nad tím hov ... ehm svinstvem literatury. :-x

8 Nevzpomínám si... Nevzpomínám si... | 14. dubna 2012 v 18:25 | Reagovat

Roza: Souhlasím s tebou. :) Ta kniha se mi líbila a myslím si, že tato recenze byla přehnaná. Četla jsem knížky, které se mi nelíbily, ale rozhodně bych o nich nenapsala něco takového ať si to každý přečte sám a uvidí, jak se mu to bude líbit. Jenže tady se dostáváme do problému. Čtenář, který by si třeba Školu noci chtěl přečíst, narazí na něco takového a kniha se mu zhnusí. Potom je takováhle reklama na tuto knihu na nic.

9 Neviditelná Neviditelná | 21. dubna 2012 v 17:45 | Reagovat

[5]:[8]: Souhlasím s vámi :). Taky si myslím, že je tato recenze přehnaná a čtenář, který si to přečte ztratí chuť číst Školu noci. Možná, že Zoey je až moc perfektní, ale knížka se mi líbila a nemá cenu ji takhle znechucovat ostatním čtenářům... Já vím, že je to tvůj názor a já ti ho neberu, ale tohle je zase názor můj...

10 Flash Flash | Web | 21. dubna 2012 v 18:37 | Reagovat

[5]:

[8]:

[9]: Pokud si knihu chci přečíst, recenze mě neodradí, ať je sebehorší, protože si chci na knihu udělat vlastní názor.
Taky si nikdy nečtu jenom jednu recenzi, ale víc, abych si udělala obrázek o více postřezích ;-). Takže pokud si knihu chce někdo přečíst, doporučuju udělat to samé.

11 Zorka Zorka | Web | 10. srpna 2012 v 22:53 | Reagovat

Moc krásný blog.

12 Kiki Kiki | 30. září 2012 v 12:22 | Reagovat

Myslím že s tou recenzí jsi to přehnala.. ano každý má vlastní názor tady na tu knížku ale já mám úplně odlišný.. mně se ta knížka velice líbí a přijde mi i napínavá :D

13 Sabi Sabi | E-mail | 5. října 2012 v 17:01 | Reagovat

Prostě boží recenze, pokud jsi ji psala sama, tak klobouk dolů :-D  :-D

14 ella,ellaveci ella,ellaveci | E-mail | Web | 2. února 2014 v 18:59 | Reagovat

Bože díky,že jsi napsala tuhle recenzi! Poslední dobou jsem přemýšlela jestli mám školu noci začít číst,nebo ne.Ale usnadnila jsi mi výběr,aspoň si nebudu zbytečně zaplňovat knihovničku :D

15 Danka Danka | E-mail | 1. dubna 2014 v 12:54 | Reagovat

Ahoj, myslím že první díly byly povedené, zbytek je dost přitažený za vlasy. Jediná nedokonalost Zoey je v její hlouposti. To mi trochu vadí. V posledních dílech si autorky čuchly (ale vážně jen čuchly, škoda, že se toho nechytily)i k zajímavějším věcem než jsou obyčejní vypatlaní pubertáci. Myslím, že jedina "skutečná" postava je tam babička Redbirdová.

16 Sára Sára | 13. prosince 2015 v 12:43 | Reagovat

Pozor, spousta spoilerů!
Školu noci jsem přečetla do jedenáctého dílu (ano, vydržela jsem to, třeba za to dělají odznáčky nebo tak něco :D ). V hodně věcech souhlasím, v některých naopak ne. To, co mě nejvíc štvalo, bylo přehnané množství Zoeyiných kluků (a že jich je; nejhorší je, že většina s ní chce být jenom kvůli jejím super tetováním navíc). Je smutné, na kolik dílů autorky sérii natáhly- je to trochu jako v tý pohádce s pejskem a kočičkou, jak dělali dort (dáme tam všechno dobrý a dobrý to být musí).
Ano, hlavní hrdinka mi od asi šestého dílu začala pořádně lézt na nervy (ten úlet s učitelem jsem jí odpustila, koneckonců je to jen člověk a na Erikovi nic extra nikdy nebylo). Tím více jsem si oblíbila jiné postavy- Starka za jeho odhodlanost, Afroditu za její vtipnost a sílu (zatímco pakoni brečí, ona se rozhodne něco dělat) a nebo Stevie Rae, kterou jsem si oblíbila převážně poté, co se stala červenou upírkou a zachránila Refaima, protože, musím se přiznat, také bych ho nedokázala zabít.
A padouši jsou vykreslení skvěle (fantastická šílená Neferet se zajímavou minulostí, padlý anděl, který je sice největší úchyl a debil pod sluncem, ale zároveň občas umí pobavit), stejně jako naprosto neschopná nejvyšší rada, která používá jedno cizí slovo za druhým a jediný, co umí, je vymýšlet naprosto hloupá pravidla a připomínat každýmu svou moc a věk (jakoby ten automaticky zaručoval moudrost).
Ano, je pravda, že je série natahovaná, ale líbil se mi rozvoj několika postav a rozebírání myšlenek, které se v prvních dílech neřešili (Je useknout hlavu padouchovi správné? atd.)
Nevím, jestli si stojí za to kupovat tucet knih, ale pokud máte VA přečtenou a Twilight a Upíří deníky (které jsou také natahované, ale mě přijdou horší) vám nevoní, zkuste si Školu noci aspoň půjčit v knihovně. Protože musím přiznat, že je to originální upíří svět, navíc s vlastní mytologií.

17 Terri Terri | 9. ledna 2017 v 21:31 | Reagovat

Promiň, ale ta recenze mi přijde trochu přehnaná... Školu noci mám teď rozečtenou podruhé a určitě patří mezi moje nejoblíbenější série 💞

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama