Květen 2012

Recenze: Útok z podzemí

11. května 2012 v 16:48 | Flash |  Knihy - recenze
Autor: Roderick Gordon a Brian Williams
Nakladatelství, rok vydání: Fragment, 2012
Počet stran: 304
Vyprávění: Er forma

Myšlenka po přečtení: Stejně bych chtěla nějakého Styxe potkat =D.

Anotace: Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje! Styxové se znovu vynořili z Podzemí na Povrch. Pokud jste si mysleli, že Likvidátoři byli odporní, zapomeňte na to. Tentokrát s sebou totiž vzali i své ženy. Jediné, co jim stojí v cestě, je Will Burrows a jeho přátelé. Doutnající spirála chaosu se roztáčí a ne všichni přežijí. Jestli se domníváte, že jste na Povrchu v bezpečí, raději se znovu zamyslete! Pátý díl napínavé dobrodružné série Podzemí.

Příběh

Jako u předchozích čtyř dílů, ani pátá kniha neztráci na čtivosti a hlavně na napětí. Příběh vás pustí a ani chvíli nenudí. Každopádně je kniha za dva dny přečtená, ani nevíte jak. No a nejsem spokojená s koncem. Už aby byla další, protože takový nervák se mi nelíbí.
To byl vlastně asi i záměr autorů, protože všechny knihy ze série mají otevřené konce. Je to přímo nabádání čtenáře, aby sáhnul po dalším díle hned, jak to bude možné. Po pravdě řečeno ale nemám otevřené konce vůbec ráda a byla bych raději za uzavřené. Čtenáře by to určitě neodradilo, a po pokračování by sáhli stejně, už jen ze zvyku.

Postavy

Will Burrows, hlavní hrdina knihy je podle mě skvělá postava. Za všech pět dílů jsem si ho oblíbila, přesto se mi ale z postav paradoxně nejvíc líbí Styxové, protože mají prostě styl =D. A samozřejmě taky Drake. Další postava, kterou si budu pamatovat ještě dlouho po přečtení.

Autoři

Oba dva autory obdivuji už od prvního dílu. Jsou na sérii dva, což je v některých ohledech možná lepší a možná horší, než být jen jeden. Rozhodně to znamená víc nápadů, ale jistě také dá větší práci se shodnout. Přesto ale, jak už to u podobných autorských dvojic bývá, jeden je tahový ten "tahoun", který celý příběh vymýšlí a organizuje. V tomto případě je to podle mě rozhodně Gordon. On také vymyslel samotné téma, když kopal na zahradě a soused ho vyroval, aby se neprokopal do tunelů, který spojoval jeho sklep s kostelem. Vlastně se mu nedivím, že ho tohle téma fascinuje - jsem na tom stejně :D. Tunely a podzemní chodby mě lákají úplně stejně, jako Willa, ačkoliv nejsem takový nadšenec do archeologie.

Obálka, forma

Kniha byla zatím nejkratší (byť jen o pár desítek stran) z celé série, což má za důsledek, že budou čtenáři hladoví po dalším pokračování. Přesto mi ale přijde, že už to autoři ždímou spíš pro peníze, což je škoda. No a obálka, ta mi přijde ze všech nejslabší. Není vyloženě ošklivá, to ne. Skvěle zapadá k ostatním, ale docela mě irituje auto v pozadí a zkrátka se mi líbí nejméně.

Příběh nejen pro děti

Možná se kniha může zdát dětská, také je do takové kategorie řazena, ale myslím, že to vůbec nevadí. Je poutavá i pro starší věkové kategorie, ačkoliv je doplněna i o ilustrace. Ty mi ale nijak nevadily, jsou jednoduché, černobílé, a v textu se mihnou jen párkrát. Nic rušivého, neurazí, ale zároveň ani moc nenadchnou. Raději ponechávám uzdu vlastní fantazii, ale tyto ilustrace jsou dobré doplnění textu, ke knize se to dobře hodí, obzvlášť, když jejich autorem je sám autor knihy Brian Williams. Čtenář tak má úžasnou příležitost nahlédnout spisovatelům do hlavy a vidět jejich představy, což se nám tak často nepoštěstí.

Pocity, dojmy

Celkově bych knihu doporučila všem čtenářům, klidně i 15+, kteří chtějí dobrodružné počtení, ale zároveň nečekají žádné veledílo, protože Podzemí nějaké ty mouchy má. Každopádně je to ale jedna z lehce nadpůměrných sérií, která se rozhodně hodí pro všechny, kteří milují dobrodružsví, záporáky a nějaké ty tajemné tunely =D.

Hodnocení: 7/10

Tímto moc děkuji nakladatelsví Fragment za poskytnutí recenzního výtisku :).
Knihu můžete zakoupit na stránkách Fragmentu, se slevou 15%.

Recenze: Eragon

10. května 2012 v 18:53 | Flash |  Knihy - recenze
Největší obrázek výrobku EragonAutor: Christopher Paolini
Nakladatelství, rok vydání: Fragment, 2004
Počet stran: 488
Vyprávění: Er forma

Názor po přečtení: Jedním slovem: Skvělý!

Anotace: Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...
Po pravdě řečeno jsem nad Eragonem dlouho váhala. Zastánce klasické fantasy vážně nějak moc nejsem. Všechny autory z oblasti fantasy obdivuji, ale jejich díla jsem (zatím) nečetla. Zkrátka to holt není můj šálek čaje, ale řekla jsem si, že co není může být, a rozhodla se zkusit právě Eragona. Přece jenom, dobrých knih není nikdy dost, a o Paolinim bylo poslední dobou hodně slyšet. Na začátek recenze bych hlavně chtěla ještě jednou poděkovat Fragmentu, protože rozhodně svojí volby nelituju a jsem moc ráda, že mám Eragona doma, protože to rozhodně byla trefa.Postavy

Eragon je rozhodně úžasný hrdina. Od začátku mi byl sympatický a moc se mi líbil. Nejdřív byl obyčejný chudý farmářský chlapec a potom se z něj pomalu ale jistě stával silný bojovník. Kouzelnické schopnosti získal, ani vlastně pořádně nevěděl jak. U jakékoliv jiné knihy by mi to možná přišlo přehnané (skvělý v boji, v kouzlech, velmi velmi jedinečný - navíc ke všemu přišel jako slepý k houslím), ale Paolini to prostě umí podat, tak, že jsem tomu věřila od začátku do konce a všechny události a děj byli lehké, přirozené. Stejně tak tomu bylo i u celého světa Alagaësie. S ničím jsem tedy neměla problém, celý svět byl uvěřitelný a takový... téměř reálný. Není to žádná vymyšlená splácanina, vše funguje a má svůj řád.
S čím jsem ale měla možná na začátku trochu problém byl Brom =D. Vážně, ten stařík mě docela štval. Každopádně jsem ho ale ke svojí radosti předčasně odhalila, ale nebudu říkat víc =D.
A samozřejmě - Safira. Ta se mi líbila nejvíc, její poznámky a rozhovory s Eragonem jsem četla velmi ráda a její postřehy byly úžasné. Bylo zajímavé, že se k Eragonovi občas chovala tak maminkovsky, chtěla ho chránit a poučovala ho takovým hezky láskyplným způsobem.

Stručný děj, příběh (bez spoilerů)

Bavilo mě sledovat Eragonovo, Safiřino a Bromovo putování za raz´aky, jejich dobrodružství na cestě.
Úžasně lehce se mi četlo, jak se Eragon postupně učil, zdokonaloval a odhaloval díky Bromovi svět magie. Eragon byl na začátku putování stejně neznalý jako čtenář, takže Bromovi příběhy vyjasňují, jak se to vlastně má z draky, s magií a podobně.
Celý příběh plyne hladce a rychle, otáčíte stránku za stránkou a čas od času se podíváte na mapu Alagaësie na přebalu (velice užitečná věc! :D) a než se nadějete, jste v půlce. No jo, v půlce, protože kniha je skvěle tlustá, takže se nestane, že by se konec přiblížil moc rychle, jako tomu bývá u kratších příběhů. Nebojte se ale zdlouhavého děje. I když se nic neděje, člověk se nikdy nenudí. Naopak, části, kde se nic neřešilo jsem měla moc ráda, ale bylo jich docela málo, protože ačkoliv se třeba neděje žádná akce, dozvídáme se něco důležitého, nebo jsme svědky zajímavých událostí a drobností v Eragonově životě.
Eragon ale vážně není tak dokonalý - překvapilo mě, že neuměl číst. Nečekala jsem to, ačkoliv to je snadno pochopitelné.

Obálka, vzhled

Stránky i písmo mi naprosto vyhovovaly, a o obálce nemluvím. Ta je vážně dokonalá, navíc se mi líbí, že pod papírovým přebalem je samotný cover úplně stejný, žádný jednobarevný svazek, jak se to často vidí u knih s přebalem. Na druhou stranu je ale kniha docela velká, takže na nošení do školy jsem raději rychle zapomněla. Existují sice i paperbackové verze, ale je fakt, že pevná se mi líbí víc.

Hodnocení

Moje kamarádky Eragona četly okolo jedenácti let, takže jsem trochu pozadu, přesto mě ale příběh moc mile překvapil a zaujal. Myslím, že je vhodný pro všechny generace, přes mladší děti až po dospělé čtenáře. Kniha si rozhodně získá srdce všech, kteří si ji přečtou. Je to přesně takový ten tip, který si můžete číst s baterkou pod peřinou v deseti letech a do půl třetí v noci v patnácti :D. Musím říct, že od příběhu se i v klidných částech nedá odtrhnout a když čtete, tak prostě čtete a nechce se vám přestat.

No a jako další věc bych vyzdvihla i slovník a přehled postav na konci knihy. Hlavně ten přehled se vážně hodí, protože za celý příběh se v knize objevuje mnoho postav a nehrozí tak, že by se čtenář ztratil.
Stejně tak i mapa. Často jsem se na ní dívala, sledovala, kam se hrdinové dostali a hledala místa, která byla v knize zmíněna. Určitě nejsem a nebudu sama =).

Zlý král, draci, elfové a další magické bytosti. Eragon nesporně do puntíku splňuje klasický fantasy příběh, který má prostě svoje kouzlo. Středověká atmosféra a magie na každém kroku jako součást každodenního života, to se přesně v Eragonovi objevuje.Občas mě trochu zarazilo, když Eragon nebo Brom odpověděli "jo", protože to působilo trošičku nemístně, ale na druhou stranu to bylo takové odlehčení. Stejně tak se mi líbilo, že se v knize najde pár vtipných situací, u kterých se prostě musíte zasmát. Je to skvělé zpestření a ukazuje postavy jako obyčejné lidi, kteří by se bez nějakého toho nadhledu zbláznili.

A co se týče filmu, ten jsem viděla někdy dávno asi od třetí čtvrtiny, a pořádně si ho nepamatuju, což je dobře, protože mi nic nenaspoileroval, a navíc všichni říkají, jak ho pokazili. Přesto se na něj ale chystám, už jenom kvůli Safiře, protože jako mládě (na obrázcích) je strašně roztomilá, a Eragon je fešák =D.

Takže celkově se už nemůžu dočkat, až si přečtu další díly, protože mě Eragon vážně chytil. Možná se časem dostanu i k dalším podobným knihám, to netuším, protože se s nimi teprve seznamuju. Každopádně Odkaz Dračích jezdců má v mém srdci už pevné místo.

Hodnocení: 10/10Ještě jednou děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Fragment.


Spoustu dalších informací o knihách naleznete zde: www.eragon.cz
Odkaz Dračích jezdců na Facebooku: zde.


Zdroj obálky a anotace: fragment.cz
Zdroj doplňujících obrázků: weheartit.com