Charakter člověka

31. října 2012 v 17:10 | Flash |  Moje názory a postřehy

Řekli byste o mně, že jsem vegetariánka, když nejím tuňáka?


Asi ne.
To mě vede k úvaze, jak lidé dělají unáhlené závěry. Obvykle stačí jeden rozhovor, jeden komentář, jedna fotka a lidé už si o vás udělají názor, že jste namyšlení, arogantní a tak podobně, aniž by vás znali lépe. Dělají to všichni, je přece snadné ukázat si po pěti minutách prstem a říct: "Ona je...", i když to vůbec nemusí být pravda. Myslím, že to není úplně příšerně zlá vlastnost, jelikož jsme si na ni všichni zvykl, protože ji má 90% všech lidí. Stačí napsat názor, jeden názor, a vy už jste zlí, i když se ve skutečnosti chováte úplně jinak.

Spoustu lidí na vás má svůj názor po deseti minutách, aniž by vás pořádně poznali. Někdy se ale naopak stává, že si daného člověka idealizujeme, což v dalších setkáních může vést ke zklamání. To samé je to, že se lidé chovají jinak, podle koho s kým jsou.
Tumblr_masrj3udzg1qm3e74o1_500_large

Ale po pravdě, když jste vyznavač metalu, a uvidíte podobně oblečeného týpka, bude vám jistě sympatičtější, než kdybyste potkali vyfintěnou blondýnu. Ale proč? Protože vrána k vráně sedá? Ale protiklady se přece taky přitahujou, ne?
To samé je, co si o mně kdo myslí podle jednoho komentáře, ve kterém říkám, že se mi něco nelíbí. Ty jsi arogantní, blbá, závidíš... Ale kde se bere právo říkat tohle, když o mně jinak nic neví? Osobnost člověka je složená z jednotlivých střípků, jako mozaika. A nelze poznat jen jeden, abyste viděli celý obraz. Vidím tlustého člověka a už si ho podvědomě klasifikuju jako takového a takového, i když ve skutečnosti může být daleko víc v pohodě a fajn, než většina hubených lidí. Lidi mají předsudky a schopnost rychle si vytvořit názor,i když třeba chybný. Většinou o tom nepřemýšlíme. Nikdy o tom nepřemýšlíme, že? Mnohdy si až po několika letech uvědomíte, že tenhle člověk je fajn, ale vy jste se na něj celou dobu koukali jako na kreténa.

Pak je tady samozřejmě skupina lidí bezpáteřních lidí, kam vítr, tam plášť. Je to neuvěřitelně pravdivé přísloví, které sedí na dost lidí. Tihle lidé nemají vlastní názor, jednou vás milují a pak zase nenávidí, jdou s davem a nejspíš se stydí za svůj vlastní názor. Velmi přizpůsobiví lidé, ale ne v dobrém slova smyslu. I když vás znají, podřídí se názoru jiných lidí, které obdivují nebo jejich názor snad řadí ten svůj. Jak jde někdo proti vám, jste nejhorší. Jak jde většina s vámi, jste skvělí.

Jistě, je jednodušší ukázat na člověka, který vás naštval a říct: "Ten je arogantní, namyšlený..." protože čeština má spoustu zajímavých přídavných jmen a lidi mají tendence si každého hned škatulkovat a zařazovat. Dělám to já, děláte to vy. Takže poučení ke konci? Než někoho zařadíte tam a tam, poznejte ho líp, ne podle jednoho rozhovoru, komentáře, fotky nebo vzhledu. Uvidíte, že neprohloupíte.

Samozřejmě nás charakterizuje víc věcí; vzhled, vlastnosti, mluva. Všechno má dvě stránky, i náš charakter. Že má kluk rád růžovou nemusí nutně znamenat, že je gay =D. Když někdo nenosí nejmodernější oblečení, nemusí to znamenat, že je chudý. Když mluvím sprostě, neznamená to, že nejsem romantická duše a že neumím být hodná.
Všechno chování pramení z něčeho, naši osobnost necharakterizuje jen jedna vlastnost, ale celá škála, která je složitá, navzájem propletená a utváří nás od útlého věku. A kdo tohle nikdy nepochopí je větší chudák než ten, na koho padají jeho unáhené závěry.
Tak se nad tím zamyslete a dejte šanci tomu slepýmu kreténovi, který do vás včera narazil :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 2. listopadu 2012 v 18:37 | Reagovat

Moc pěkně jsi to napsala. :-)
Já takhle lidi nesoudím, přijde mi to ubohé..
A máš nádherný blog, určitě se k tobě budu vracet. :)

2 Kary... Kary... | Web | 7. listopadu 2012 v 17:02 | Reagovat

Musím uznat, že i přes krátký článek si zaujala a otevřela dos rozsáhlé téma, které mě celkem fascinuje. Jo zní to vadně, jenže já nevím jak jinak to říct. Není to tak dlouho co jsem byla bez názoru. Pak tu nějaký byl, a teď? Mám svůj názor, třeba na tenhle článek. Jenomže nevím ja reagovat na spoustu jiných věcí. Myslím si že nepatřím mezi lidi, kteří posuzují na první pohled, i když vlastně jo... : )
Když člověka vidím, dokážu si tipnout co je zač(většinou to vyjde i do nejzasšího detailu, i přesto mu však dám šanci poznat ho lépe. Ale jsem i člověk né zrovna urážlivý, jen prostě někdy totálně vybouchnu, a v této chvíli bych i lidi které mám ráda vraždila. A však mám povahu velmi odpouštěcí a na první, řekněme když mě člověk pořádně nezná neví to mě, jsem i citlivá. NO, nějak jsem se rozepsala o sobě, doufám že ti to moc nevadí, a proto raději končím. Každopádně skvělý článek k zamyšlení:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama